Abaya – jak przygotować się do wizyty w Meczecie?

Abaya – jak przygotować się do wizyty w Meczecie?

Będąc w Dubaju za pierwszym razem nie starczyło nam czasu na podróż do Abu Dhabi. Tym razem nie mogliśmy odpuścić sobie wizyty w meczecie Sheikh Zayed Grand Mosque. Tutaj znajdziecie praktyczne wskazówki jak się tam dostać.dsc07421
Do stolicy ZEA dotarliśmy mniej więcej koło godziny 15. Taksówkarz zawiózł nas pod tylne turystyczne drzwi meczetu. Musieliśmy przejść przez bramki kontrolne. Podzielone były standardowo na strefę damską oraz męską. Rafała przeszukali bardzo dokładnie, wypytywali go nawet o kropelki do oczu. Za bramkami znajduje się ogromna przestrzeń. Aby dostać się do środka Sheikh Zayed Grand Mosque trzeba spełniać wymogi dotyczące odpowiedniego dress-codu. Mężczyźni muszą mieć na sobie długie w miarę luźne spodnie i bluzkę przynajmniej z krótkim rękawkiem. Natomiast kobiety obowiązuje Abaya – luźna długa szata. Na szczęście można ją wypożyczyć na miejscu za darmo!

dress-code
Wystarczy przejść do podziemi znajdujących się za bramkami i zostawić w zastaw swój dokument tożsamości ze zdjęciem wraz z numerem telefonu. Ważne jest to, ze nie przyjmują paszportów! Dokument jakim się legitymujemy musi mieć format dowodu osobistego.
Po meczecie kobiety nie mogą poruszać się bez zasłoniętych dokładnie włosów. Jeśli coś jest nie tak to automatycznie zwracają Ci uwagę. Na dodatek po Sheikh Zayed Grand Mosque można chodzić jedynie boso. Buty zostawia się w specjalnych szafeczkach.

dsc07378
Budynek jest przeogromny. Jest w stanie pomieścić około 40 tysięcy wiernych. W meczecie znajdują się odrębne sale modlitewne dla kobiet i odrębne dla mężczyzn. My mogliśmy zobaczyć na własne oczy jedynie główne pomieszczenie.
Niesamowite było wrażenie jakie wywarła na nas ta świątynia! Zarówno zewnątrz jak i w środku wygląda bajkowo. Podłogi pokryte są mięciutkim, zielonym przepięknie zdobionym dywanem, a chodząc po nim na boso czuje się ogromną przyjemność. W oknach widnieją wymyślne kwieciste witraże.wnętrze meczetu

dsc07384
Meczet w niczym nie przypomina naszych kościołów. Wnętrza są raczej puste, przestrzenne. Muzułmanie stawiają raczej na piękno w prostocie. Każdy milimetr jest dokładnie przemyślany. W Sheikh Zayed Grand Mosque królują zdecydowanie jasne barwy. Przed wejściem znajdują się płytkie niebieskie baseniki wysadzane mozaiką. Całość skłania do przemyśleń i budzi niesamowite emocje.dsc07381
PS Wstęp do Meczetu nic nie kosztuje. Piszemy o tym, bo w dzisiejszych czasach raczej za wszystko się płaci.

Udostępnij ten wpis, będzie nam miło!
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O nas

Nasza przygoda z podróżowaniem zaczęła się w 2014 roku od szybkiego jednodniowego tripa do Brukseli. Decyzję o wyjeździe podjęliśmy w kilka minut. Ten, kto powiedział, że podróżowanie uzależnia miał rację! Od tamtej pory zwiedzaliśmy świat regularnie. W 2019 dołączył do naszego teamu – Julian, nasz syn. W taki sposób zaczęliśmy podróżować z dzieckiem, nie zwalniając tempa.

Social Media

Newsletter

Zapisz się na newsletter

Dowiedz się jak tanio podróżować z dzieckiem